Jak kupić wymarzony dom?

Dom to inwestycja na całe życie. Dlatego przed kupnem wymarzonego domu trzeba wcześniej się rozeznać w niektórych ważnych tematach. Zatem jak kupić wymarzony dom?

Sprawdź okolicę

Okolica, w której chcemy kupić nasz wymarzony dom, jest kluczowa. To tutaj będziemy chcieli spędzić już resztę naszych dni dlatego też, trzeba dokładnie zapoznać się ze znajomością okolicą. Dobrze jest zajrzeć do urzędu gminy, gdzie można zobaczyć wszelkie dokumenty, które dotyczą okolicy naszego domu. Można wtedy się dowiedzieć, czy będzie tutaj w przyszłości stawiany sklep lub jakieś inne przedsiębiorstwo. Dzięki temu będziemy mogli wiedzieć, czy takie przyszłościowe plany danej gminy nas interesują. Warto  także przy okazji sprawdzić nowych sąsiadów.

Stan techniczny domu

Stan techniczny domu to bardzo ważny aspekt. To od jego dobrej kondycji zależy to, czy będziemy mogli czuć się w tym domu bezpiecznie. Stan techniczny powinien sprawdzić specjalista, który oceni całą nieruchomość. Sprawdzi wtedy, jak wygląda ułożenie ścian oraz dachu.

Sprawdź instalacje i ogrzewanie oraz wentylacje 

Instalacja w domu to niezmiernie ważna rzecz, którą musi sprawdzić elektryk. Instalacja musi być sprawdzona w kuchni, czy w łazience. Kolejną rzeczą jest ogrzewanie. Z ogrzewania trzeba korzystać czasem już na początku września. Trzeba sprawdzić, w jakim stanie są grzejniki oraz piec. Warto także zastanowić się nad tym, jakie ogrzewanie chcemy mieć w naszym wymarzonym domu. Dlatego trzeba wybierać takie domy, które mają to ogrzewanie, które nas interesuje. Następnie nie wolno zapominać też o wentylacji. Nie wolno zapomnieć o sprawdzeniu kratek wentylacyjnych. Jeśli w domu jest klimatyzacja, to także należy ją sprawdzić.

Stan prawny domu

Stan prawny domu to ważna kwestia. Trzeba zobaczyć, czy dom posiada wszystkie dokumenty i czy prawnie jest wszystko zatwierdzone. Wszelkie umowy z dostawcami także trzeba zobaczyć, czy umowy są dobrze zrobione i zgodne z prawem. Warto też się dowiedzieć, czy dom przeszedł w ostatnim czasie remonty.

Notariusz

Gdy zdecydujemy się już na swój wymarzony dom, to trzeba takie kupno domu, to musi być potwierdzone przez notariusza. Dlatego też dobrze, jest znaleźć odpowiedzialnego notariusza, który zgodnie z prawem przepisze na nasz nowy wymarzony dom.

Gdy wszystkie powyższe sprawy będą zgodne z prawem oraz wszelkie instalacje i ogrzewanie będzie sprawne, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz nowy dom stał się także naszym wymarzonym nowym domem, w którym spędzimy długie lata.

Autor

  • Długoletni pracownik instytutu finansów. Jego doświadczenie obejmuje zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym. Lubi łowić ryby i jeździć konno.

2 komentarze do “Jak kupić wymarzony dom?

  1. Wyobraźcie sobie, że kilka lat po zakupie domu w okolicy powstała chlewnia. Smród jest nie do wytrzymania. Nie za bardzo wiadomo co można z tym czymś zrobić.

  2. Stan techniczny domu jest bardzo ważny. Chyba, że ktoś chce mieć zimno w zimie lub zapchaną wentylację. Dobrze jest sprawdzić wszelkie techniczne sprawy przed zakupem.

Możliwość komentowania została wyłączona.